PROJEKTY

PROJEKT GŁÓWNY

T. S. O. ZAŁOGOWY STATEK POWIETRZNY

Celem projektu jest stworzenie Drona załogowego, będącego w stanie udźwignąć ładunek  100kg. Ta maszyna w przeciwieństwie do stosowanych obecnie osobistych środków powietrznego transportu będzie miała dużo większy zasięg, oraz mobilność. Dzięki specjalnej konstrukcji konstrukcja będzie przystosowana do osiągania większych prędkości pozwalając na dostęp do każdego trudno dostępnego miejsca dużo krócej od obecnie stosowanych środków transportu.

TSO został zaprojektowany jako octocopter na rozstawie “true X” oznacza to, że osiem silników będzie zamontowanych na czterech ramionach. Szacowany łączny udźwig wszystkich silników w szczytowym momencie wynosi 288kg. Dzięki temu dron będzie mógł unieść bardzo ciężki ładunek, lub osobę. Dla poprawienia wydajności konstrukcja ma być wyposażona w skrzydła, które przy locie poziomym znacznie zmniejszą zużycie energii. Dron ma być zasilany z ogniw litowo-polimerowych, litowo jonowych albo z ogniw wodorowych w zależności od wyników przeprowadzonych w ramach badań nad czasem pracy i wydajności układu.

Z racji na unikalność konstrukcji dron ma być wykorzystywany w wielu dziedzinach:

  • Publiczny transport – po wprowadzeniu maszyny do seryjnej produkcji wielu ludzi będzie chciało posiadać na własność maszynę, która będzie w stanie dolecieć do kilka minut w dowolne miejsce miasta pomimo zakorkowanych ulic.
  • Transport Medyczny – dzięki temu rozwiązaniu ratownik będzie w stanie dotrzeć na miejsce wypadku z odpowiednim zapleczem w rekordowo krótkim czasie.
  • Ratownictwo Górskie- dzięki odpowiedniej konstrukcji ,oraz wysokiej mobilności dron jest w stanie polecieć do miejsc trudno dostępnych i przetransportować poszkodowanych z powrotem w bezpieczne miejsce.
  • Transport przemysłowy – oprócz przenoszenia większych ładunków pod wskazane miejsca drona użyć do przenoszenia dowolnych niedużych ładunków za pomocą manipulatora ,w który zostanie wyposażony dron.

POZOSTAŁE PROJEKTY

DRUKARKA 3D DIY

Projekt drukarki 3D zakłada stworzenie w pełni funkcjonalnego urządzenia, które umożliwi nam tanie i szybkie wytwarzanie obiektów. Dzięki drukarce 3D, nasz zespół zyskał możliwość wykonywania prototypów kolejnych projektów oraz poszczególnych, finalnych części.

ROBOT SAPERSKI STEROWANY RUCHAMI CIAŁA

Celem projektu jest zaprojektowanie oraz zbudowanie robota mobilnego/saperskiego z dedykowanym układem sterowania. Projekt robota zakłada wyposażenie go w dwa sześcioosiowe manipulatory oraz ruchomą platformę systemu wizyjnego składającego się z dwóch kamer. Kolejnym założeniem jest stworzenie stanowiska sterującego opartego na technologii VR/AR, które umożliwi sterowanie maszyną poprzez kopiowanie ruchów rąk i głowy operatora. Tak zaprojektowane stanowisko pozwoli na pełne wyczucie maszyny i naturalne sterowanie.

Zadaniem robota będzie zastąpienie człowieka w miejscach, gdzie zachodzi potrzeba wykonania pracy w warunkach nieodpowiednich lub zagrażających człowiekowi np. rozbrajanie bomb, praca na wysokości i pod ziemią. W zależności od potrzebnego zastosowania robot będzie miał możliwość komunikacji drogą bezprzewodową, jak i kablową (np. pod ziemią gdzie występują duże zakłócenia sygnału). Robot może być przeznaczony do sprawdzania i zabezpieczania niebezpiecznych ładunków takich jak plecaki i walizki pozostawione na lotniskach i dworcach.

Liczymy na podjęcie współpracy z jednostkami saperskimi znajdującymi się na terenie Krakowa w celu jak najlepszego pokrycia potrzeb, jakie będzie musiał spełniać robot.

Manipulator pozycjonujący kamery – Praca inżynierska

5-OSIOWA FREZARKA CNC

Celem projektu jest stworzenie pięcio-osiowej, górno wrzecionowej, frezarki numerycznej, która umożliwi obróbkę materiałów takich jak aluminium, materiały kompozytowe (głównie kompozyty węglowe), teflon, inne tworzywa sztuczne i drewno.

Wybraliśmy konstrukcję z obrotowym stołem, ale obok niego umieścimy stół teowy co pozwoli na obróbkę dużych elementów w trzech osiach.. Jest to opcja optymalna ze względu na niezawodność oraz stosunkowo niski koszt, przy zachowaniu dużego pola roboczego.

Obsługa maszyny będzie odbywać się za pomocą panelu operatorskiego wzorowanego na profesjonalnych rozwiązaniach stosowanych w przemyśle. Taka frezarka pozwala nam na szybkie, precyzyjne oraz wysoce powtarzalne wytwarzanie kształtów o bardzo dużym stopniu skomplikowania.